Dni Trzeźwości

dni tr

Miejski Dom Kultury wspólnie z Burmistrzem Blachowni Panią Sylwią Szymańską, Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Stowarzyszeniem Abstynenckim FAMILIA zorganizował w ubiegły weekend (12.05-14.05) Dni Trzeźwości. Było to kolejne wydarzenie przygotowane w ramach obchodów 50-lecia nadania praw miejskich Blachowni.

Już w piątek o godzinie 11.00 pracownicy placówek oświatowych, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz funkcjonariusze policji spotkali się w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego, aby wziąć udział w specjalnie przygotowanym bloku programowym. Dalszą część uroczystości rozpoczęła Msza Święta w kościele pw. św. Franciszka z Asyżu w intencji trzeźwości, którą muzycznie oprawił chór Deo Decima. Następnie wszyscy uczestnicy zebrali się w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury, aby wysłuchać historii Stowarzyszenia Abstynenckiego Familia, którą zaprezentował Pan Jerzy Job oraz obejrzeć film Fas ma Twarz z uprzednią prelekcją Pani Psycholog Wiesławy Gostkiewicz.

W sobotę w Miejskim Domu Kultury odbyły się konsultacje dla wszystkich mieszkańców, dotyczące problematyki uzależnień. Cennych rad i informacji udzielali członkowie Stowarzyszenia Abstynenckiego Familia, Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, przedstawiciele Stowarzyszenia MONAR, przedstawiciel Biblioteki Miejskiej w Blachowni, Psycholog Pani Wiesława Gostkiewcz, Instruktor Terapii Pani Marzenia Pierz oraz przedstawiciele policji.

Następnie odbył się Interkatywny Quiz muzyczny, podczas którego uczestnicy śpiewali piosenki i odgadywali tytuły największych polskich hitów ostatnich lat. Jedną drużynę reprezentowała Burmistrz Blachowni Pani Sylwia Szymańska wraz z przedstawicielami Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych: Panią Barbarą Gradowicz, Panią Katarzyną Warwas oraz Panem Dariuszem Wącławem. Drużynę przeciwną reprezentowała Przewodnicząca Rady Miejskiej Pani Edyta Mandryk wraz z członkami Stowarzyszenia Familia: Panem Zygmuntem Pałka, Panem Jerzym Job oraz Panią Janiną Ceglarek. Niewielka różnica punktów zadecydowała o zwycięstwie pierwszej drużyny. Dodatkowo rozdano podziękowania dla wolontariuszy Miejskiego Domu Kultury oraz podsumowano 25. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Dla zebranych zaśpiewała Pani Jolanta Ściubidło.

Ostatni dzień Dni Trzeźwości rozpoczął I Marsz Trzeźwości, którego trasa obejmowała odcinek od Ośrodka Sportu i Rekreacji w Blachowni nad źródełko św. Huberta oraz powrót na stadion OSiR, gdzie odbyło się ognisko. W Marszu wzięli udział również członkowie zaprzyjaźnionych stowarzyszeń abstynenckich z Kłobucka, Kłomnic oraz Częstochowy.

Popołudnie spędzone w Miejskim Domu Kultury uświetnił koncert zespołu Black Pavement, złożonego z młodych, miejscowych talentów, którzy wspólnie rozwijają swoją pasję. Na scenie zobaczyć mogliśmy Julię Mroczek, Wojciecha Kowasza, Marcina Gębusia oraz Oskara Nowaka, którzy wykonali dla zebranych covery największych hitów. Ostatnią atrakcją Dni Trzeźwości był spektakl profilaktyczno-edukacyjny Wyjście Awaryjne, w wykonaniu Impresariatu Artystycznego Teatr z Krakowa.

Przez cały okres obchodów Dni Trzeźwości uczestnicy mogli głosować na najlepsze zdjęcie w konkursie fotograficznym „Z rodziną na zdjęciu aktywnie wypoczywam”, w którym udział wzięli uczniowie Gimnazjum. Po przeliczeniu głosów wyłoniono laureatów konkursu:

I miejsce – Julia Synowicz,

II miejsce – Karolina Jafra,

III miejsce – Mateusz Kuzior,

Wyróżnienia: Olga Bluszcz, Marta Bartyzel, Mateusz Wypart oraz Mateusz Gołdyn.

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy.

Przygotowane działania w ramach obchodów Dni Trzeźwości były bardzo atrakcyjne, ciekawe, a przede wszystkim pouczające i podkreślające problemy z uzależnieniami, o których należy mówić głośno.

Partnerami Dni Trzeźwości był Komisariat Policji w Blachowni, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej oraz Biblioteka Miejska w Blachowni, którym serdecznie dziękujemy.

Poniżej galeria zdjęć z tego wydarzenia