UTW

W dniach 7 i 8 września 2021 roku słuchacze UTW pojechali na 2 dniową wycieczkę krajoznawczo-turystyczną zaplanowaną w 2019 roku. Ze względu na istniejącą pandemię mogła się odbyć w br. Zaplanowano zwiedzenie Szczelińca Wielkiego w Górach Stołowych Wambierzyc, Kudowy oraz Adrspach czyli Skalnego Miasta w Czechach.

W środowe popołudnie 4 października odbyła się inauguracja Roku Akademickiego 2017/2018 Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Miejskim Domu Kultury w Blachowni. Dzięki znakomitym wykonawcom, czyli Krzysztofowi Dryndzie wraz z Chórem UTW i zespołowi Kulturalni, a także ciepłej atmosferze spotkanie to na długo zapadnie w pamięci wszystkich uczestników.

W dniach 2-3 czerwca 2017 członkowie Uniwersytetu uczestniczyli w wycieczce do Sandomierza-Nałęczowa i Kazimierza Dolnego nad Wisłą. Atmosferę i wrażenia z wyjazdu najlepiej opiszą przedstawione niżej fotki.

5 kwietnia z okazji Świąt Wielkanocnych odbyło się spotkanie na UTW w SP nr1. Uczestniczyli w nim czcigodni goście:Burmistrz Miasta i Gminy Blachownia Pani Sylwia Szymańska, Przewodnicząca Rady Miejskiej Pani Edyta Mandryk, Dyrektor MDK Pani Jolanta Kwindacz, Ks Proboszcz Tomasz Wrona, Dyrektor SP nr 1 pan Andrzej Guła oraz licznie zebrani słuchacze Uniwersytetu.Wspólnie śpiewaliśmy pieśni wielkopostne,wysłuchaliśmy z uwagą prelekcji księdza na temat znaczenia Wielkiego Tygodnia i obchodów Triduum Paschalnego oraz
Zmartwychwstania Chrystusa.  Goście życzyli słuchaczom UTW radości,nadziei i miłości płynących ze zmartwychwstania Jezusa.Przy pięknie przystrojonych stołach smakowaliśmy wielkanocne wiktuały.
Serdecznie dziękuję wszystkim uczestnikom za miłą i świąteczną atmosferę.

W spotkaniu wigilijnym UTW z okazji świąt Bożego Narodzenia 14.12.16 uczestniczyli: ks. proboszcz Tomasz Wrona, Burmistrz Blachowni Pani Sylwia Szymańska, Przewodnicząca Rady Miejskiej Pani Edyta Mandryk oraz Dyrektor MDK Pani Jolanta Kwindacz. Po wspólnie zaśpiewanej kolędzie „Wśród nocnej ciszy” i modlitwie, były życzenia przy opłatku oraz kolacja wigilijna. Spotkanie upłynęło w miłej i radosnej atmosferze. Dziękuję serdecznie gościom i słuchaczom UTW.

Prezes UTW Wiesława Rataj.

23 listopada w świetlicy SP nr 1 plastyczka pani Maria Tyfel przeprowadziła zajęcia z decoupage dla studentów UTW w ramach realizacji Budżetu Obywatelskiego Blachownia 2016 pt”Łączymy pokolenia – warsztaty rękodzieła i ratownictwa medycznego”. Zajęcia umożliwiły słuchaczom praktyczne poznanie sztuki dekorowania. Decoupage to technika dająca wykonawcom wiele radości i satysfakcji. Tak też było na naszych zajęciach. Uczestnicy z pełnym entuzjazmem, humorem i dużym zaangażowaniem wykonywali swoje prace. Jesteśmy wdzięczni dyrekcji i pracownikom MDK za zakup i dostarczenie nam materiałów potrzebnych do tego rodzaju zajęć. Dziękujemy również za zorganizowanie poczęstunku. Prezentuję kilka zdjęć z tego wydarzenia.

Prezes UTW Wiesława Rataj


19 października studenci UTW pojechali do Warszawy. Zwiedzali CNK, a w nim wystawy i planetarium. Zaliczyli spacer po ogrodach na dachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego oraz spacer Mostem Świętokrzyskim do Stadionu Narodowego.Atmosfera była miła i sympatyczna. Wszystkim uczestnikom dopisywały humory. Oto kilka zdjęć:

14 października grupa studentów UTW przy okazji wyjazdu do Parku Wodnego w Tarnowskich Górach zwiedziła Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim. CKŚ jest instytucją kultury Powiatu Tarnogórskiego która ma siedzibę w dawnym pałacu rodu Hencel von Donnersmarck. Pałac pozostał własnością tego rodu do 1945 r, po czym stał się siedzibą szkoły rolniczej. Po gruntownym remoncie (lata 2010-2012) w zabytkowej budowli utworzono CKŚ. Ponieważ ogromnym walorem pałacu jest przestrzeń i funkcjonalność wnętrz odbywają się tu wystawy,wernisaże,wykłady,koncerty.Warto poznać to historyczne miejsce. UTW został zaproszony przez dyrektora CKŚ pana Stanisława Zająca.Serdecznie dziękujemy za możliwość zwiedzenia pałacu i zapoznania się z jego historią.Galeria zdjęć z Imprez Wyjazdowych Uniwersytetu Trzeciego Wieku.3 lutego o g.17 w świetlicy SP nr 1 odbyło się spotkanie z przedstawicielami Fundacji Współpraca i Rozwój z Zawiercia, panią Inspektor ds. Oświaty Olgą Kacprzak z Blachowni i ks. Chareles(Karol) Tanke z Kamerunu.

Fundacja działa pod hasłami “Pomagamy innym, aby umieli sobie pomóc” i “Współpraca dla dobra człowieka”. Głównym celem Fundacji są: pomoc humanitarna, edukacja dzieci i młodzieży, ochrona zdrowia, współpraca międzynarodowa, organizowanie warsztatów, szkoleń, konferencji, prowadzenie zbiórek na rzecz potrzebujących, promowanie i organizowanie wolontariatu. Patronami Fundacji są: Starostwo Powiatowe-Zawiercie i Archidiecezja Bertoua- Kamerun.Ks. Karol pochodzi z Diecezji Yoka Duma z Kamerunu. Obecnie

przebywa w Polsce w Warszawie w Parafii Św Faustyny na Pradze i kontynuuje studia doktoranckie. W ciekawy sposób opowiadał nam o życiu w Kamerunie i potrzebach tego kraju ,szczególnie o potrzebie instalacji studnia na pitną wodę. Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze.

Przewodnicząca UTW Wiesława Rataj27 stycznia z okazji Dnia Babci i Dziadka odbyła się impreza biesiadna w świetlicy SP nr 1. Wieczór uświetnili nam artyści z Miejskiego Domu Kultury. Wspaniała muzyka i śpiew solistów rozbrzmiewał nie tylko na świetlicy ale w całej szkole. Przy ciasteczku i herbatce miło spędziliśmy czas. Serdecznie dziękujemy naszym lokalnym artystom.

Przewodnicząca UTW Wiesława Rataj.13 stycznia zamiast wykładu odbyły się warsztaty szkoleniowe z zakresu udzielania 1-szej pomocy. Prowadził je ratownik medyczny pan Tomasz Czech wraz z asystentem Krzysztofem Kowaszem z Pogotowia w Częstochowie. Po wprowadzeniu słuchaczy UTW w to ważne zagadnienie każdy z uczestników miał szansę poćwiczyć. Zainteresowanie było bardzo duże. Zapraszamy do galerii zdjęć.10 stycznia  50 osobowa grupa słuchaczy UTW uczestniczyła w Noworocznym Koncercie w Filharmonii Częstochowskiej. Wystąpili: Orkiestra Symfoniczna w składzie: dyrygent Adam Klocek, Karina Skrzeszewska- sopran, Adam Sobierajski- tenor. Tradycyjnie Nowy Rok 2016 przywitaliśmy największymi przebojami muzyki operowej, operetkowej i musicalowej oraz lampką szampana. Była to wspaniała uczta dla ducha.

Przewodnicząca UTW Wiesława Rataj