Święto Niepodległości

11 listopada to ważna data dla całego narodu polskiego. To właśnie tego dnia, w 1918 roku, Polska odzyskała upragnioną wolność, dla której ginęli nasi przodkowie. Po 123 latach uwolniliśmy się spod niewoli imperium rosyjskiego, habsburskiego i królestwa pruskiego.

Jak co roku w Miejskim Domu Kultury odbyła się Wieczornica, którą poprzedzała uroczysta msza święta oraz złożenie kwiatów pod pomnikiem w Blachowni. Wieczornicę rozpoczął koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Blachowni oraz Orkiestry Dętej Gminy Sędziszów, których kapelmistrzem jest Pan Piotr Janik. Kolejnym punktem programu było wspólne śpiewanie, wraz z zespołem Coolturalni oraz wokalistami MDK, pieśni żołnierskich. Obecni mogli również obejrzeć krótki film dotyczący historii Polski w okresie rozbiorów. Dodatkowo wykonane zostały utwory patriotyczne współczesnych autorów, które w obecnych czasach symbolizują potrzebę więzi z własnym narodem. Całość przeplatała poezja wykonywana przez członków grupy teatralnej Idea.

Wieczór ten uświetnił wernisaż rysunków Pana Marcina Puchniarskiego pod nazwą „Poczet Królów Polskich”. Z pełną odpowiedzialnością możemy powiedzieć, że Pan Marcin Puchniarski to wielki artysta, jego prace są precyzyjne i dokładnie odzwierciedlają wygląd prezentowanych osób i postaci. Wernisaż ten rozpoczął cykl wystaw naszego lokalnego artysty.  Na przełomie roku planowana jest wystawa dotycząca Bożego Narodzenia, następnie Wielkiej Nocy, a także prac o innej tematyce. Ciekawostką jest fakt, że wszystkie prace zawierają ręcznie szkicowaną ramkę i na żadnym dotychczas stworzonym szkicu wzór ramki nie powtarza się. Świadczy to o wielkim talencie i kreatywności Pana Marcina. Wystawa w dalszym ciągu dostępna jest do oglądania.

Zapraszam do galerii zdjęć z tego wydarzenia.